210 років від народження Тараса Шевченка

Дата: 09.03.2024 07:00
Кількість переглядів: 114

Фото без опису

Тарас Григорович Шевченко (9 березня 1814 р. – 10 березня 1861 р. ) — український поет, письменник (драматург, прозаїк), художник (живописець, гравер), громадський діяч, філософ, політик, фольклорист, етнограф, історик, з точки зору багатьох українців — духовний батько сучасного українського народу, людина, яка присвятила своє життя збереженню і поширенню самобутньої народної мудрості, тісно пов’язаної зі стародавньою православною козацькою культурою і звичаями особливо України. Про Шевченка І.Франко писав:«Він був сином мужика — і став володарем в царстві Духа. Він був кріпаком — і став велетнем у царстві людської культури» (І. Франко). «Тарас Шевченко! Досить було однієї людини, щоб урятувати цілу націю!» писав (Остап Вишня). «Я радий, що можу додати свій голос до тих, що вшановують великого українського поета Тараса Шевченка. Ми вшановуємо його за великий вклад у культуру не тільки України, яку він дуже любив і так промовисто описував, а й культуру світу. Його творчість є благородною частиною нашої історичної спадщини»сказав (Джон Ф. Кеннеді). «Феномен Шевченка відбиває нашу національну природу, наше світосприйняття, наше минуле і нашу надію на майбутнє. Він символізує душу українського народу, втілює його гідність, дух і пам’ять…» писав (Є. Сверстюк). І так можна наводити крилаті вислови про рідкісний талант Великого Кобзаря. Тapac Шевченко — центральна постать в українському літературному житті ХІХ ст. Його творчість вплинула на розвиток нової української літератури завдяки кільком чинникам. Головне Шевченкоо утвердив в українській літературі загальнолюдські демократичні цінності.Він авторитетно звернувся до широкого кола тем і мотивів, які до нього або не порушувалися, або звучали несміливо. Це соціальні, політичні, філософські, історичні, морально-етичні, психологічні теми й мотиви. Він першим піднявся на відкриту боротьбу з російським самодержавством, кинув виклик імперії зла й насильства. Головне він на високому рівні в доступній формі поетизував й утвердив український світ як самодостатній предмет зображення. Його твори стали могутнім чинником пробудження і становлення національної самосвідомості. На їхніх сторінках талановито відтворено просту людину, її багатий внутрішній світ, трагедії і драми в житті поневолення. Поет феноменальний меслитель своєю творчістю «вписав» український романтизм у контекст європейського й водночас прилучив українську літературу до кращих досягнень світового письменства.Він став унікальним і незрівняним талантом у пошуках художніх засобів і форм.
Зокрема, його твори стали досконалою формою, а зокрема жанри балади, поеми, послання, думки, медитації, елегії, ідилії, які сприймалися усіма в ерствами суспільства. Тим самим він зумів визначити літературний шлях українським письменникам наступних десятиліть — Марку Вовчку, Панасу Мирному, Івану Франку, Лесі Українці та іншим.Разом з тим Шевченко розвинув українську літературну мову, збагативши її словниковий склад, граматику, які стали зразком і нормою для літератури, театру, преси. Він підніс її до рівня найрозвиненіших мов світу. Завдяки його талантові, твори Т. Шевченка були перекладені більш ніж 130-ма мовами народів світу. Сотні перекладачів у різних країнах зверталися до Шевченкового слова, чимало з них спеціально вивчали українську мову, щоб читати поетові твори в оригіналі. Крім перекладів, друкуються наукові розвідки про життя і творчість українського поета в Болгарії, Німеччині, Канаді, США, Польщі, Англії, Франції, Італії. Інтерес до творчості Т Шевченка зростає в Японії, Китаї, країнах Латинської Америки, Африки, в Австралії. Шевченко став світовим прапором в письменстві і тим самим підойняв українську націю до в сесвітніх вижин. З 1962 р. щорічно присуджується премія імені Т. Г. Шевченка за найвидатніші досягнення в літературі й мистецтві. На тексти й мотиви творів Т. Шевченка створено близько 500 музичних творів (хорових, оперних, сольних, хореографічних та інших). Всесвітня слава Кобзаря засвідчена численними пам’ятниками, установленими і в Україні (на рідній землі Кобзаря їх налічується 1256), так і в різних куточках світу. Перше погруддя поета було встановлене ще наприкінці ХІХ ст. на півострові Мангишлак, у форті Олександрівському (колишньому Новопетрівському укріпленні, де служив Т. Шевченко). Кошти на його спорудження збирали офіцери-демократи. Цей пам’ятник проіснував до 1920 р. Уже у ХХ ст. з’явилися монументи Кобзареві в Канаді, США, Румунії, Франції. Скажімо, відкриття пам’ятника у Вашингтоні в 1964 р. перетворилося на урочисте свято, на якому з промовою виступив екс-президент США Дуайт Ейзенхауер. І сьогодні в різних куточках світу пам’ятають про великого українського поета, віддають йому шану. Так, у 2008 р. в Пекіні відкрито єдиний не лише в Китаї, а й у всьому азіатському регіоні пам’ятник Т Шевченку. У 2010 р. в столиці Данського королівства з’явився монумент українському поету, який є першим і поки що єдиним у Скандинавії. Усього в світі налічується близько 500 пам’ятників Кобзареві.Ім’ям Т Шевченка названо вулиці, бульвари, навчальні заклади. Створено славні музеї поета.
Його могила оголошена державним заповідником. Тарасова гора — місце поховання поета — стала всесвітньо відомою. Мільйонними тиражами видаються Шевченкові твори.За рішенням ЮНЕСКО ювілеї Т Шевченка відзначалися в усіх державах світу.Для українців Тарас Шевченко являється зхахисною тарчою.Він служить, як протест проти неправди й фальшу. Слова з його поезій були співзвучними настроям тисяч людей, які піднялися за європейські цінності під гаслами Кобзаря. З словами і портретами Шевченка вже другий рік українські воїни захищають сволю державу від злочинної росийсько-путінської аг ресії, яка рясно заливає кров’ю величезні простори нашої землі, нищить мільйони невинних людей,дивастуючи культурні цінності, запроваджуючи систему вбивств і тортури людей і заявляючи дуку претенсію на панування над Україною і втягаючи світ у безодню нечуваних поневірянь.Славний Іван Дзюба писав про Т. Шевченка: « Шевченко давши людству краще з українського, він в той же час дав українському краще з вселюдського — в самому рівні і якості своєї думки, свого слова». Численні літературознавці Шевченка ставляють в одному ряду з імеами Гейне, Байрона, Петефі, Міцкевича та іншими світовими велетнями. Ось так пише Вадим Скуратівський: «…саме з Шевченка… розпочинається довгий і драматичний процес планетарної демократизації світової літератури… «Кобзар» — один із перших взірців такого по-справжньому олюдненого мистецтва».Український письменник і літературний критик Володимир Базилевський писав: «Шевченко універсальний. Кажемо: Тарас — і чи є такий українець, який не знав би, про кого йдеться мова. Так для наших батьків, для нас і майбутніх українських поколіь Тарас Шевченко був і залишається на всі часи гордістю і святістю – його життя і твори наповнені глибинним змістом!

Ярослав Стех


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь