Статут.
|
ЗАТВЕРДЖЕНО Розпорядженням начальника Чулаківської сільської військової адміністрації Скадовського району Херсонської області
______________
|
|
|
СТАТУТ
ЧУЛАКІВСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ ОБ’ЄДНАНОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ СКАДОВСЬКОГО РАЙОНУ
ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
м. Херсон
2025 рік
ПРЕАМБУЛА
Цей Статут, відповідно до Конституції України, Європейської хартії місцевого самоврядування, законів України «Про добровільне об’єднання територіальних громад», «Про місцеве самоврядування в Україні» та інших законодавчих актів, визначає систему місцевого самоврядування Чулаківської об’єднаної територіальної громади Скадовського району Херсонської області, форми та порядок діяльності територіальної громади, її органів та посадових осіб, гарантії прав жителів сіл, селищ, які входять до складу об’єднаної територіальної громади.
РОЗДІЛ І
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Глава 1.1. Загальна характеристика Чулаківської сільської об’єднаної територіальної громади.
Стаття 1.1.1.
1. Чулаківська сільська об’єднана територіальна громада (далі – Територіальна громада) утворена шляхом добровільного об’єднання територіальних громад:
- села Чулаківка, код КАТОТТГ: UA65080170000067222;
- села Геройське, код КАТОТТГ: UA65080170040010310;
- села Олександрівка, код КАТОТТГ: UA65080170070013592;
- села Очаківське, код КАТОТТГ: UA65080170080076259;
- села Вільна Україна, код КАТОТТГ: UA65080170030059576;
- села Рибальче, код КАТОТТГ: UA65080170100069014;
- села Забарине, код КАТОТТГ: UA65080170050080114;
- селища Виноградне, код КАТОТТГ: UA65080170110010315;
- селища Садове, код КАТОТТГ: UA65080170130041539;
- села Іванівка, Код КАТОТТГ: UA65080170060091734;
- села Братське, код КАТОТТГ: UA65080170020017776;
- селища Вільна Дружина, код КАТОТТГ: UA65080170120064648;
- села Пам’ятне, код КАТОТТГ: UA65080170090077622.
В Чулаківській об’єднаній територіальній громаді створено 5 старостинських округів:
- Геройський старостинський округ з центром в с. Геройське;
- Олександрівський старостинський округ, з центром в с. Олександрівка, складається з с. Олександрівка, с. Очаківське, с. Вільна Україна;
- Рибальченський старостинський округ, з центром в с. Рибальче, складається з с. Рибальче, с. Забарине, с. Виноградне;
- Садівський старостинський округ, з центром в с. Садове, складається з с. Садове, с.Іванівка, с. Братське, с. Вільна Дружина;
- Пам’ятненський старостинський округ з центром в. с. Геройське.
Стаття 1.1.2.
1 Територіальна громада утворена 27 березня 2017 року шляхом об'єднання Рибальченської і Чулаківської сільських рад.
Стаття 1.1.3.
1. Адміністративним центром Територіальної громади є село Чулаківка в якому розміщені її орган місцевого самоврядування.
2. Жителям всіх населених пунктів громади мають бути забезпечені максимально зручні умови для відвідування адміністративного центру громади.
Стаття 1.1.4.
1. Територіальна громада має єдиний представницький орган – Чулаківську сільську раду (далі – Рада).
Стаття 1.1.5.
1. Територіальна громада та її Рада можуть вступати в асоціації, інші добровільні об’єднання територіальних громад.
Стаття 1.1.6.
1. Пам’ятними датами та святковими днями громади, її окремих населених пунктів (день села, селища, тощо) є День:
1.1. села Чулаківка - 1 жовтня (рік створення – 1751, до свята Покрова Пресвятої богородиці та Дня українського козацтва);
1.2. села Геройське – 24 серпня (рік створення – 1735, до Дня незалежності України);
1.3. села Рибальче – друга неділя липня (рік створення – 1711, до Дня рибалки);
1.4. села Пам’ятне – 1 жовтня (рік створення – 1844, до свята Покрова Пресвятої богородиці та Дня українського козацтва);
1.5. селища Садове – 1 жовтня (рік створення – кінець 19 століття, до свята Покрова Пресвятої богородиці та Дня українського козацтва);
1.6. села Олександрівка – 8 вересня (до свята Різдва Пресвятої богородиці).
Стаття 1.1.7.
1. Офіційною символікою громади є її прапор, герб та гімн, положення, опис та порядок використання яких затверджується рішенням Чулаківської сільської Ради.
2. На будівлях, де розміщена Рада, інші підрозділи Територіальної громади вивішується Державний Прапор України та Прапор Громади.
3. Окремі населені пункти громади не можуть мати власної офіційної символіки.
Стаття 1.1.8.
1. Фізичним особам, які мають видатні заслуги перед Територіальною громадою щодо її захисту та внесли вагомий вклад у її соціально-економічний, науковий, спортивний, культурний розвиток, за рішенням ради може бути присвоєно почесне звання «Почесний громадянин Чулаківської об’єднаної територіальної громади». Підстави та порядок присвоєння, права, пільги й обов’язки осіб, відзначених званням «Почесний громадянин Чулаківської об’єднаної територіальної громади», визначаються Положенням, яке затверджується рішенням Ради.
2. Члени Територіальної громади, працівники підприємств, установ та організацій, що досягли вагомих результатів у творчій, науковій, господарській та інших видах діяльності, за рішенням сільського Голови Чулаківської об’єднаної територіальної громади можуть бути відзначені Подякою та Почесною грамотою. Положення про Подяку та Почесну грамоту затверджуються рішенням Ради.
3. Розгляд питання про присвоєння почесного звання громади чи про відзначення Подякою та Почесною грамотою ініціюється виконавчим комітетом Ради, її постійними комісіями, сільським, селищним старостою або членами громади у порядку місцевої ініціативи.
4. Особам, яким присвоєно звання «Почесний громадянин Чулаківської об’єднаної територіальної громади» вручається відповідне посвідчення та нагрудний знак, зразки яких затверджуються Радою.
Глава 1.2. Межі території громади та її географічне положення
Стаття 1.2.1.
1. Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Скадовського району Херсонської області.
2. Відстань від адміністративного центру громади до районного центру - 64 км.
3. Відстань від адміністративного центру громади до обласного центру - 70 км.
4. Територія Чулаківської об’єднаної територіальної громади є нерозривною, її межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад що об’єдналися.
5. Територія громади межує:
1) зі сходу – Голопристанська громада;
2) із заходу – водний масив Чорноморського біосферного заповідника (Чорне море);
3) з півдня – Бехтерська громада Скадовського району, з південно- західного напрямку – водний масив Чорного моря;
4) з півночі – водний масив Дніпровського лиману.
6. Межі території громади не можуть бути змінені без згоди членів Територіальної громади.
Стаття 1.2.2.
Стан природно-заповідної зони:
- Площа земель громади складає 161 275, 59 га:
- Рибальченський старостинський округ 20968,8 га;
- Центральна садиба с.Чулаківська 13460,7 га;
- Олекандрівський старостинський округ 77509,9 га;
- Геройський старостинський округ 31248,3 га;
- Садівський старостинський округ 18087,89 га.
- Площа земель сільськогосподарського призначення Чулаківської територіальної громади складає 27038 га, що становить 37,4 % від загальної площі земель (за винятком водного фонду).
- Загальна площа лісового фонду 12189,9 га – 17,1 % території.
- Гідрографічна сітка громади представлена 68 водними обєктами з яких 59 озер та 9 ставків.
Стаття 1.2.3.
1. На території громади розташовані населені пункти з наступними кількісними показниками населення та відстані до центру громади:
Найменування територіальних громад та населених пунктів, що входять до їх складу, із зазначенням адміністративного статусу |
Відстань до адміністративного центру територіальної громади, км |
Чисельність наявного населення станом на 01 січня 2022 року, осіб |
Загальна чисельність населення об’єднаної громади |
|
7425 |
Центральна садиба |
|
3008 |
с. Чулаківка |
|
3008 |
Рибальченський старостат |
|
997 |
с.Рибальче |
33 |
888 |
с. Забарине |
29 |
83 |
сел. Виноградне |
37 |
26 |
Геройський старостат |
|
625 |
с. Геройське |
70 |
625 |
Олександрівський старостат |
|
570 |
с. Олександрівка |
35 |
435 |
с. Очаківське |
30 |
130 |
с. Вільна Україна |
43 |
5 |
Пам’ятненський старостат |
|
1064 |
с. Пам’ятне |
9 |
1064 |
Садівський старостат |
|
1161 |
сел. Садове |
13 |
647 |
с. Братське |
14 |
191 |
с. Іванівка |
25 |
302 |
сел. Вільна Дружина |
21 |
21 |
Стаття 1.2.4.
1. Рішенням Ради за погодженням із жителями населених пунктів громади на її території можуть утворюватися функціональні зони – територіальні зони зі спеціальним статусом (історико-заповідні, лісопаркові, промислові тощо). Відповідне подання (пропозицію) вносить до Ради Сільский Голова, виконавчий комітет ради або члени територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.
2. При утворенні територіальних зон зі спеціальним статусом встановлюються вимоги щодо забудови території, функціонального призначення земель, ведення господарської діяльності та іншого використання земель, відповідно до місцевих Правил забудови та використання територій, затверджених Радою, які передбачають:
1) гранично допустимі поверховість будинків і споруд та щільність забудови;
2) вимоги до утримання будинків і споруд;
3) вимоги до впорядкування доріг та під’їздів, місць паркування транспортних засобів;
4) вимоги до забезпечення експлуатації інженерно-транспортної інфраструктури;
5) вимоги до озеленення та впорядкування територій;
6) обмеження у використанні земельних ділянок (будівельні, інженерні);
7) санітарно-епідеміологічні, природоохоронні, протипожежні, історико-культурні;
8) інші вимоги, які можуть бути встановлені відповідно до законодавства України.
Стаття 1.2.5.
1. Найменування та перейменування населених пунктів громади, їх ліквідація як поселень, віднесення до окремих категорій населених пунктів здійснюється відповідно до Закону.
Стаття 1.2.6.
1. Найменування та перейменування територіальних об’єктів громади – територіальних зон зі спеціальним статусом, вулиць, провулків, парків, тощо, – здійснюються Радою з врахуванням думки членів територіальної громади – жителів відповідного села, селища у порядку встановленому Радою.
Глава 1.3. Правова основа Статуту
Стаття 1.3.1.
1. Проект положень Статуту підлягає громадському обговоренню. Статут набуває чинності з моменту його затвердження Радою.
2. Статут діє в просторових межах Територіальної громади. Окремі положення Статуту, відповідно до закону, можуть діяти і на території, що перебуває за межами території громади.
Стаття 1.3.2.
1. Статут має найвищу юридичну силу по відношенню до всіх інших актів, які приймаються в системі місцевого самоврядування Територіальної громади, за винятком рішень, прийнятих місцевим референдумом.
2. Правові акти органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб які суперечать цьому Статуту не підлягають застосуванню і виконанню. Висновки про відповідність цих актів Статутові даються судом за зверненням сільського Голови.
Стаття 1.3.3.
1. Статут відповідає положенням Конституції України, законам України, указам Президента України і постановам Кабінету Міністрів України.
2. У разі невідповідності окремих положень Статуту Конституції та законам України, указам Президента України та постановам Кабінету Міністрів України діють норми останніх, як актів більш високої юридичної сили.
Стаття 1.3.4.
1. Правові акти органів місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб, що суперечать цьому Статуту, не підлягають застосуванню і виконанню.
2. Висновки про відповідність цих актів Статутові даються судом за зверненням сільского Голови.
Стаття 1.3.5.
1. Внесення змін і доповнень до Статуту здійснюються Радою.
2. Рішення Ради про внесення змін і доповнень до Статуту приймаються більшістю депутатів від загального складу Ради на підставі вивчення положень статуту консультаційно-дорадчою комісією з числа представників виконкому, навчальних закладів, та представників громади громади.
3. Пропозиції щодо внесення змін і доповнень до Статуту вносяться до Ради групою депутатів Ради (не менш як 1/3 від загальної кількості депутатів), сільським Головою або членами Територіальної громади у порядку місцевої ініціативи.
4. Зміни і доповнення до Статуту, які передбачають приведення його у відповідність до положень Конституції України та законів України, указів Президента України та постанов Кабінету Міністрів України, вносяться Радою за пропозицією сільського Голови у двомісячний термін після набуття чинності цими актами (або в строки, визначені цими актами). До внесення зазначених змін і доповнень до Статуту його положення, які суперечать зазначеним актам законодавства, не діють.
Глава 1.4. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів та посадових осіб з органами державної влади, установами, підприємствами і організаціями, іншими територіальними громадами
Стаття 1.4.1.
1. Взаємовідносини органів та посадових осіб Територіальної громади з органами виконавчої влади, діяльність яких поширюється на територію громади, базуються на засадах співробітництва та взаємодопомоги з метою забезпечення здійснення завдань соціально-економічного та культурного розвитку громади, її населених пунктів та реалізації на території громади завдань і повноважень виконавчої влади в інтересах Територіальної громади.
2. Органи і посадові особи Територіальної громади здійснюють самоврядні повноваження незалежно від органів виконавчої влади. Органи виконавчої влади не можуть видавати обов’язкові для органів і посадових осіб Територіальної громади акти з питань, віднесених до самоврядних повноважень, або регламентувати їхню діяльність.
3. Органи і посадові особи Територіальної громади підконтрольні відповідному органу виконавчої влади лише з питань здійснення ними наданих законом окремих повноважень органів виконавчої влади.
4. За організацію зв’язків органів і посадових осіб Територіальної громади з органами виконавчої влади відповідає сільський Голова.
Стаття 1.4.2.
1. Органи і посадові особи Територіальної громади сприяють місцевим органам судової влади, прокуратури та інших правоохоронних органів в їхній діяльності, можуть надавати, в передбачених законодавством випадках, допомогу у здійсненні ними своїх повноважень.
2. Сільський Голова, або за його дорученням інша посадова особа, відповідає за організацію зв’язків органів і посадових осіб Територіальної громади з органами судової влади і прокуратури.
Стаття 1.4.3.
1. Взаємовідносини органів і посадових осіб Територіальної громади з підприємствами, установами і організаціями, що перебувають на її території, базуються на суворому дотриманні визначених законодавством прав суб’єктів господарської діяльності і визначаються формою власності підприємств, установ і організацій, джерелами фінансування і характером їхньої діяльності.
2. По відношенню до підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади, відповідні органи і посадові особи Територіальної громади здійснюють такі функції:
- утворюють, реорганізують та ліквідують комунальні підприємства, установи і організації громади в інтересах Територіальної громади у порядку, визначеному чинним законодавством;
- призначають та звільняють з посади їхніх керівників;
- визначають цілі, функції, організаційні форми і порядок діяльності та затверджують Статути створюваних ними підприємств, установ і організацій;
- встановлюють у порядку і в межах, визначених законодавством, економічно обґрунтовані ціни та тарифи на продукцію і послуги комунальних підприємств;
- приймають, у визначених законодавством межах, рішення про відчуження об’єктів комунальної власності, передачу їх в оренду чи концесію, а також рішення щодо переліку об’єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації;
- визначають порядок використання прибутку і доходів підприємств, установ і організацій, встановлюють для них розмір частки прибутку, що підлягає зарахуванню до місцевого бюджету;
- приймають рішення про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності Територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їхнього здійснення;
- приймають рішення про спільне з іншими територіальними громадами використання об’єктів комунальної власності для задоволення спільних потреб у порядку співробітництва територіальних громад;
3. З підприємствами, установами і організаціями, які не перебувають у комунальній власності громади, органи і посадові особи Територіальної громади будують свої відносини на договірній та податковій основі. При цьому, органи та осадові особи Територіальної громади в межах своїх повноважень, визначених законодавством і цим Статутом, можуть приймати рішення щодо:
- надання пільг по місцевих податках та зборах категоріям підприємств, установ і організацій, діяльність яких має важливе значення для соціально-економічного і культурного розвитку громади, її населених пунктів;
- встановлення, відповідно до чинного законодавства, норм та правил ведення ними господарської діяльності з питань, що стосуються екологічної безпеки та соціально-економічного і культурного розвитку громади;
- розміщення замовлень на проведення робіт і надання послуг по благоустрою території громади, її населених пунктів, обслуговування населення, будівництва та ремонту комунального житла, нежитлових будівель, що знаходяться у комунальній власності громади, виробництва продукції та виконання інших робіт за рахунок бюджетних коштів Територіальної громади або залучених коштів підприємств, установ та організацій;
- надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території громади нових об’єктів, у тому числі місць чи об’єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з чинними нормативами включає територію громади або її частину.
Стаття 1.4.4.
1. Взаємовідносини Територіальної громади, її органів і посадових осіб з іншими територіальними громадами, їхніми органами і посадовими особами базуються на принципах добросусідства, солідарності та взаємної вигоди.
2. Територіальна громада, її орган місцевого самоврядування і їхні посадові особи можуть брати участь у міжмуніципальному та міжнародному співробітництві.
Глава 1.5. Планування розвитку громади
Стаття 1.5.1.
1. З метою оптимального використання ресурсів громади, забезпечення сталості її розвитку, збереження і примноження культурної спадщини, максимального задоволення інтересів різних поколінь членів Територіальної громади здійснюється планування розвитку громади.
2. Планування розвитку громади та її населених пунктів реалізується шляхом прийняття Радою Програми соціально-економічного розвитку громади;
Стаття 1.5.2.
1. Програма соціально-економічного розвитку (інвестиційний паспорт громади) – це основний документ планування, який визначає довгострокову політику Ради щодо розвитку, планування, забудови та іншого використання території населених пунктів громади з урахуванням як їхніх історичних традицій забудови, збереження та відновлення історичних центрів, так і сучасних потреб розвитку.
2. Програма соціально-економічного розвитку розробляється відповідно до законодавства України про планування та забудову територій з урахуванням положень цього Статуту.
3. Програма соціально-економічного розвитку затверджується рішенням Ради. Окремі заходи, які стосуються важливих напрямків діяльності громади, реалізуються лише після проходження ними процедури громадського обговорення (громадських слухань) у кожному з населених пунктів громади, у порядку встановленому законодавством України.
РОЗДІЛ II
СИСТЕМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ
Глава 2.1. Загальні засади організації та функціонування системи місцевого самоврядування Територіальної громади
Стаття 2.1.1.
1. Організація та функціонування системи місцевого самоврядування територіальної громади здійснюється відповідно до положень Конституції та законів України, а також цього Статуту.
2. Система місцевого самоврядування Територіальної громади включає:
– Територіальну громаду;
– внутрішні громади, які утворюють жителі населених пунктів громади;
– сільську Раду – представницький орган місцевого самоврядування, що представляє територіальну громаду та здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією та законами України;
– сільського Голову, який є головною посадовою особою Територіальної громади;
– виконавчий орган Ради (виконавчий комітет, відділи, служби центри тощо);
– старост сіл, що входять до складу Територіальної громади;
– органи самоорганізації населення.
3. Розмежування повноважень між складовими системи місцевого самоврядування Територіальної громади здійснюється згідно із законом, цим Статутом та рішеннями, прийнятими на сесії Ради, які не можуть суперечити цьому Статуту.
Глава 2.2. Територіальна громада – первинний суб’єкт права на місцеве самоврядування
Стаття 2.2.1.
1. Територіальна громада – первинний суб’єкт місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Вона може вирішувати на території громади будь-яке питання, що віднесене Конституцією та законами України до питань місцевого значення, за винятком тих, які, відповідно до принципу субсидіарності, вирішуються органами місцевого самоврядування районного та обласного територіальних рівнів.
2. Територіальна громада здійснює своє право на місцеве самоврядування безпосередньо або через утворені нею органи місцевого самоврядування та органи самоорганізації населення.
Стаття 2.2.2.
1. Членами Територіальної громади є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади.
2. Реєстрація осіб, які постійно чи тимчасово проживають у населених пунктах громади, здійснюється у порядку, визначеному чинним законодавством. Органи Територіальної громади здійснюють облік осіб, які зареєстровані на території громади та ведуть відповідні бази даних за головними категоріями населення (виборці, діти дошкільного віку, школярі, працездатне населення, зайняті, безробітні, пенсіонери тощо).
Стаття 2.2.3.
1. Структурними елементами Територіальної громади є внутрішні громади, членами яких є жителі населених пунктів, крім адміністративного центру громади.
2. Внутрішні громади безпосередньо приймають участь у вирішенні питань, віднесених законом до відання Територіальної громади, її органів та посадових осіб шляхом використання форм прямої демократії: загальні збори, громадські слухання, місцеві ініціативи тощо.
3. Інтереси членів кожної з внутрішніх громад в органах місцевого самоврядування Територіальної громади представляє староста відповідного села/селища.
4. Інтереси членів внутрішніх громад в органах місцевого самоврядування представляють органи та посадові особи Територіальної громади.
Стаття 2.2.4.
1. Територіальна громада є учасником цивільних, господарських відносин та може набувати статусу юридичної особи публічного права.
2. Територіальна громада є суб’єктом права комунальної власності, володіє, користується та розпоряджається майном комунальної власності.
3. Територіальна громада обирає Раду та Голову громади, а також формує об’єкти комунальної власності.
4. Орган місцевого самоврядування територіальної громади є суб’єктом фінансово-кредитних та цивільно-правових відносин у межах, визначених законодавством.
Стаття 2.2.5.
1. До компетенції Територіальної громади входять:
1) всі питання, вирішення яких, відповідно до законів України, здійснюється на місцевому рівні;
2) питання, віднесені до повноважень органу місцевого самоврядування Територіальної громади.
2. Перелік питань, віднесених до повноважень органу місцевого самоврядування Територіальної громади, встановлюється відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», інших законів України, з врахуванням положень статті 4 «Європейської Хартії місцевого самоврядування», а саме: «Органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу».
2. До безпосередньої компетенції Територіальної громад не входять питання щодо прийняття рішень з питань:
1) віднесених до компетенції органів державної влади, що поширюють свою юрисдикцію на територію громади (Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, органів судової влади тощо);
2) віднесених відповідно до принципу субсидіарності до компетенції Херсонської обласної та Скадовської районної рад.
Глава 2.3. Права та обов’язки членів Територіальної громади
Стаття 2.3.1.
1. Членам Територіальної громади гарантується право участі у вирішенні всіх питань місцевого значення, віднесених законом до відання громади та її органів.
2. Особи, які відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання», інших актів законодавства України не зареєстрували своє місце проживання в населених пунктах громади, але які володіють нерухомим майном (нерухомістю) на території громади, працюють на території громади, ведуть іншу діяльність, пов’язану зі сплатою податків до місцевого бюджету Територіальної громади, користуються усіма правами членів Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання. Рішенням органу місцевого самоврядування Територіальної громади для цієї категорії осіб можуть встановлюватись право користування інфраструктурою населених пунктів громади, а також порядок отримання соціальних, освітніх, медичних та інших послуг на рівних умовах з членами Територіальної громади.
3. Права члена Територіальної громади, окрім активного виборчого права, права участі у місцевих референдумах, права участі у загальних зборах (конференціях) громадян за місцем проживання з вирішальним голосом, надаються також Почесним громадянам Територіальної громади незалежно від місця їхнього проживання, а також, за рішенням Ради – особам, які не є членами Територіальної громади, але мають значні, офіційно визнані заслуги перед Територіальною громадою або її внутрішніми громадами.
Стаття 2.3.2.
1. Основні права членів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. Крім них члени Територіальної громади мають права на:
1) якісне електропостачання;
2) забезпеченість належним транспортним сполученням – як внутрішнім так і зовнішнім;
3) освітленість вулиць у темну пору доби;
4) забезпечення тиші на вулицях та у житлових будинках у нічну пору;
5) ефективну систему безпеки громадян та захисту їхнього майна (боротьба зі злочинністю; охорона громадського порядку, попередження та ліквідація наслідків стихійного лиха)
6) наявність умов для своєї зайнятості;
7) доступність та якість медичних послуг відповідно до державних стандартів;
8) доступність та якість освітніх послуг відповідно до державних стандартів;
9) доступність та якість мобільного зв’язку та інтернет-мереж;
10) забезпеченість місцями для відпочинку і дозвілля;
11) забезпеченість закладами культури (бібліотеки, будинки культури, кінотеатри тощо);
12) вільний доступ до усіх природних об’єктів та угідь в межах громади – лісів, берегів рік та озер тощо.
Зазначений перелік прав членів Територіальної громади не є вичерпним.
2. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади реалізує власні та делеговані Законом повноваження на основі дотримання соціальних та інших стандартів і нормативів, затверджених державою.
3. Порядок реалізації членами Територіальної громади прав на безоплатний доступ до отримання соціальних, освітніх, медичних, інших послуг визначається законодавством України та рішеннями Ради.
4. Рада, у межах власної компетенції та з врахуванням можливостей місцевого бюджету, з метою підвищення рівня соціального захисту членів територіальної громади, може встановлювати для них загалом або для їх окремих категорій (пенсіонерів, ветеранів війни, репресованих, вдів, багатодітних сімей, вимушених переселенців, учасників АТО тощо) пільгові умови при користуванні інфраструктурою населених пунктів громади, наданні житлово-комунальних послуг, оподаткування та ін..
Стаття 2.3.3.
1. Права і обов`язки членів Територіальної громади взаємопов`язані. Наявність прав породжує необхідність виконання членами Територіальної громади обов`язків стосовно Територіальної громади в цілому, внутрішніх громад чи інших членів Територіальної громади.
2. Основні обов’язки членів Територіальної громади передбачені Конституцією та законами України. Крім них, на членів Територіальної громади покладаються обов’язки щодо:
1) збереження та розвитку традицій, звичаїв та особливостей Територіальної громади, населених пунктів, шанобливого ставлення до їхньої історії, до об’єктів історико-культурної спадщини;
2) сприяння сталому розвитку громади та її населених пунктів;
3) толерантного ставлення до усіх членів Територіальної громади незалежно до їхнього етнічного походження, віросповідання, політичних переконань тощо;
4) сприяння реалізації права членів Територіальної громади на задоволення передбачених цим Статутом основних соціально-побутових, економічних, безпекових, культурно-духовних потреб;
5) бережливого ставлення до зелених насаджень, природних об’єктів, усього довкілля території громади.
Глава 2.4. Форми участі членів Територіальної громади у здійсненні місцевого самоврядування: загальні засади.
Стаття 2.4.1.
1. Участь членів Територіальної громади у здійснені місцевого самоврядування реалізується у формах, визначених Конституцією та законами України та цим Статутом.
2. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадові особи враховують пропозиції членів Територіальної громади щодо вдосконалення системи управління, соціально-економічного та культурного розвитку, забезпечення прав членів Територіальної громади на участь у вирішенні питань місцевого значення.
3. Будь-які обмеження права членів Територіальної громади на участь у місцевому самоврядуванні залежно від їхньої раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, за мовними або іншими ознаками забороняються.
Стаття 2.4.2.
1. Формами участі членів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення є:
- місцеві вибори;
- місцевий референдум;
- загальні збори (конференції ) членів Територіальної громади;
- громадські слухання (обговорення);
- місцеві ініціативи;
- органи самоорганізації населення;
- індивідуальні та колективні петиції ;
- консультативно-дорадчі органи (громадські ради);
- інші не заборонені законом форми безпосередньої участі членів Територіальної громади у вирішенні питань місцевого значення, встановлені рішенням Ради.
Глава 2.5. Місцеві вибори
Стаття 2.5.1.
1. Повноправні члени Територіальної громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування беруть участь у вільних виборах:
- сільського Голови;
- депутатів Ради.
Стаття 2.5.2.
1. Порядок реалізації виборчого права членами Територіальної громади на місцевих виборах встановлюється законодавством України.
Глава 2.6. Місцевий референдум
Стаття 2.6.1.
1. Місцевий референдум є формою безпосереднього вирішення членами Територіальної громади питань, віднесених Конституцією, законами України до відання місцевого самоврядування, шляхом вільного волевиявлення.
2. Види, порядок ініціювання, призначення та проведення місцевих референдумів визначається законом.
Стаття 2.6.2.
1. Предметом місцевого референдуму може бути питання місцевого значення, віднесене до відання Територіальної громади та її органів.
2. Коло питань, які не можуть бути винесені на місцевий референдум, визначаються законом.
3. Питання, що виносяться на місцевий референдум, не повинні призводити до порушення рівноправності, громадської злагоди в Територіальній громаді, обмежувати або скасовувати права і свободи членів Територіальної громади або їх окремих категорій.
Стаття 2.6.3.
1. Місцевий референдум вважається таким, що відбувся, якщо у ньому взяло участь більше половини членів Територіальної громади. Якщо місцевий референдум визнано таким, що не відбувся, рішення з питання, що виносилося на місцевий референдум, приймає Рада.
2. Рішення місцевого референдуму вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини членів Територіальної громади, які взяли участь у голосуванні. У разі рівної кількості голосів, поданих «за» і «проти», вважається, що питання, яке було винесене на референдум, вирішене негативно.
3. Питання, яке не одержало підтримки на референдумі, може повторно виноситися на референдум не раніше, ніж через два роки.
4. Рішення місцевого референдуму і результати голосування оприлюднюються у порядку, встановленому цим Статутом та Регламентом Ради.
5. Рішення місцевого референдуму, крім консультативного, мають найвищу юридичну силу по відношенню до актів органу місцевого самоврядування громади та їхніх посадових осіб.
6. Якщо для реалізації рішення місцевого референдуму потрібне прийняття іншого правового акта, орган місцевого самоврядування Територіальної громади, до компетенції якого належить дане питання, зобов’язаний прийняти такий акт невідкладно (не пізніше, ніж на найближчих сесії Ради або засіданні її виконавчого комітету).
Глава 2.7. Загальні збори (конференція) членів Територіальної громади
Стаття 2.7.1.
1. Члени Територіальної громади для спільного публічного обговорення та безпосереднього вирішення питань місцевого значення, що стосуються загальних інтересів усієї Територіальної громади, або питань, що мають важливе значення для внутрішніх громад або жителів певної частини населеного пункту громади, проводять загальні збори членів Територіальної громади або конференції їхніх легітимних представників (далі: загальні збори), збори жителів населених пунктів громади, жителів вулиць, кварталів, будинків.
2. Ініціювання, організація та проведення загальних зборів, норми представництва на конференції регламентується законом та Положенням про загальні збори (конференції) членів Територіальної громади, яке затверджується Радою.
3. На розгляд загальних зборів можуть виноситися такі питання:
1) інформування членів Територіальної громади про прийняті Радою та її виконавчими органами рішення, стан їх виконання, а також виконання законів України, підзаконних актів з питань, що становлять громадський інтерес для всіх членів Територіальної громади або її частини;
2) заслуховування інформації сільського Голови, сільського старости, керівників виконавчих органів Ради, звітів керівників підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності Територіальної громади, в частині питань, порушених жителями населених пунктів громади;
3) ініціювання і створення органів самоорганізації населення, схвалення положень про них, внесення змін і доповнень до положень, вирішення питань про дострокове припинення повноважень органів самоорганізації населення тощо;
4) розгляд і внесення жителями населених пунктів громади пропозицій до Ради щодо найменування, перейменування населених пунктів, вулиць, провулків, встановлення пам’ятників в межах цих населених пунктів.
Цей перелік питань, віднесених до відання загальних зборів громадян, не є вичерпним і може бути доповнений рішенням Ради.
4. Загальні збори Територіальної громади або жителів адміністративного центру громади скликаються Головою громади за власною ініціативою, за ініціативою (пропозицією) органу самоорганізації населення, що діє на території громади, або за пропозицією ініціативної групи членів Територіальної громади за місцем проживання.
5. Збори членів територіальної громади – жителів населеного пункту Територіальної громади, що не є її адміністративним центром, скликаються сільським Головою або відповідним старостою.
6. Збори членів Територіальної громади – жителів вулиці, кварталу, скликаються відповідним органом самоорганізації населення (вуличним, квартальним, будинковим комітетом) або ініціативною групою громадян.
7. Рішення про скликання загальних зборів доводиться до відома членів Територіальної громади, які проживають у відповідному населеному пункті або на відповідній території, не пізніш як за 7 днів до їх проведення із зазначенням часу скликання, місця проведення зборів та переліку питань, які передбачається винести на обговорення. У випадках особливої необхідності населенню повідомляється додатково про скликання зборів у день їх проведення.
8. Загальні збори є правомочними за умови присутності на них більше половини членів Територіальної громади, які проживають у відповідному населеному пункті або на відповідній території, а у разі скликання представників – не менш як двох третин обраних представників, якщо інше не передбачено законами України.
Стаття 2.7.2.
1. За результатами загальних зборів складається протокол, який підписується головою і секретарем зборів. До протоколу зборів (конференції) додаються матеріали реєстрації їхніх учасників та протоколи лічильної комісії .
2. З розглянутих питань загальні збори приймають рішення. Рішення загальних зборів приймаються більшістю голосів членів Територіальної громади, які присутні на загальних зборах, відкритим голосуванням. Рішення зборів підписуються головою і секретарем зборів.
3. Рішення загальних зборів є обов’язковими для виконання старостою відповідного населеного пункту громади, органами самоорганізації населення, що розташовані у відповідному населеному пункті громади або на відповідній території. Рішення загальних зборів з питань, що мають важливе значення для Територіальної громади, але віднесені до повноважень органу місцевого самоврядування Територіальної громади, мають рекомендаційний характер.
Глава 2.8. Громадські слухання (обговорення)
Стаття 2.8.1.
1. Громадські слухання (обговорення) є формою участі членів Територіальної громади у виробленні пропозицій щодо прийняття рішень органами місцевого самоврядування Територіальної громади та у контролі за діяльністю органу місцевого самоврядування.
2. Громадські слухання (обговорення) поділяються на:
1) загальні – громадські слухання (обговорення), предмет яких зачіпає інтереси всіх членів Територіальної громади;
2) місцеві – громадські слухання (обговорення), які стосуються частини Територіальної громади (населеного пункту).
3. Громадські слухання (обговорення) проводяться у формі зустрічей членів Територіальної громади з Головою громади, депутатами Ради, посадовими особами органу місцевого самоврядування Територіальної громади, сільськими старостами під час яких члени Територіальної громади можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо вирішення винесених на їхній розгляд питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
4. Участь у громадських слуханнях (обговореннях) обов’язкова для їхніх ініціаторів, авторів проектів документів (актів), що виносяться на громадські слухання, представників профільних, щодо предмету слухань, комісій ради та її виконавчих органів, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання (обговорення), депутатів Ради, сільського Голови, старост та інших посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань. Їх відсутність на громадських слуханнях не може бути підставою для перенесення громадських слухань чи визнання їх такими, що не відбулися.
5. На громадські слухання (обговорення) можуть бути запрошені:
- народні депутати України;
- депутати районної, обласної рад;
- представники органів виконавчої влади;
- представники підприємств, установ та організацій, розташованих на території громади;
- експерти з питань, що є предметом громадських слухань, в тому числі іноземні;
- інші особи.
Стаття 2.8.2.
1. Основними засадами громадських слухань (обговорень) у Територіальній громаді є:
- громадські слухання (обговорення) проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та обов’язкового розгляду поданих на них пропозицій;
- ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях (обговореннях);
- громадські слухання (обговорення) мають відкритий характер. Кожен член Територіальної громади, що живе на відповідній території, може взяти участь у громадських слуханнях (обговореннях);
- вся інформація (у тому числі копії документів), пов’язана з ініціюванням, підготовкою, проведенням громадських слухань (обговорень), розглядом прийнятих на них рішень, а також рішення органу місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб, прийняті за результатами розгляду питань, що становили предмет слухань (обговорень), розміщуються на офіційному веб-сайті Чулаківської громади;
Стаття 2.8.3.
1. Предметом громадських слухань (обговорень) може бути:
1) обговорення проектів нормативно-правових актів Ради, її виконавчих органів, Голови громади та внесення пропозицій щодо їх прийняття;
2) обговорення проектів та програм соціально-економічного та культурного розвитку, проекту бюджету Територіальної громади на наступний рік, інших проектів документів планування розвитку територіальної громади та її населених пунктів та подання пропозицій щодо їх прийняття;
3) розгляд соціальних, економічних, культурних, екологічних, інших значимих для Територіальної громади або внутрішніх громад питань, внесення пропозицій щодо їх вирішення;
4) обговорення кандидатур, що претендують на зайняття посади сільського Старости для подальшого їх затвердження Радою;
5) перелік питань не є вичерпним в межах компетенції.
2. Не можуть бути предметом громадських слухань (обговорень):
1) питання, не віднесені законодавством України до відання територіальних громад та їхніх органів;
2) питання, що суперечать Конституції та чинному законодавству України.
Стаття 2.8.4.
1. Право голосу на загальних громадських слуханнях (обговореннях) мають усі повнолітні члени Територіальної громади, крім осіб, які визнані недієздатними за рішенням суду.
2. Правом голосу на місцевих громадських слуханнях (обговореннях) мають члени Територіальної громади, які постійно проживають на території відповідного населеного пункту громади, тощо.
3. Процедурні питання реалізації права членів Територіальної громади на участь у громадських слуханнях регулюються Положенням про громадські слухання, яке затверджується Радою на розвиток положень цього Статуту.
Глава 2.9. Місцеві ініціативи
Стаття 2.9.1.
1. Члени Територіальної громади мають право ініціювати розгляд у Раді будь-якого питання, віднесеного законом до відання місцевого самоврядування.
2. Місцева ініціатива реалізується у формі подання до Ради проекту рішення ради разом з супровідними документами, визначеними Регламентом Ради.
3. Суб’єктами розробки проекту рішення Ради у порядку місцевої ініціативи можуть бути:
1) члени Територіальної громади, об’єднані в ініціативну групу;
2) органи самоорганізації населення, легалізовані на території громади.
Стаття 2.9.2.
1. Реєстрація проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення не менше як _____ повноправними членами Територіальної громади.
2. Реєстрація проекту рішення Ради, що стосується окремого населеного пункту громади, здійснюється секретарем Ради за умови підтримки такого проекту рішення не менше як ____ повноправними членами Територіальної громади – жителів цього населеного пункту.
3. Підтримка проекту рішення Ради, поданого у порядку місцевої ініціативи, здійснюється у формі підписів членів Територіальної громади під проектом такого рішення. Ініціативна група збирає підписи на підтримку проекту рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, на підписних листах, форма яких затверджується Радою.
4. Проект рішення, поданого у порядку місцевої ініціативи, розглядається на сесії Ради у порядку, встановленому Регламентом ради, з урахуванням положень цього Статуту.
5. Рада в межах своїх повноважень може:
- прийняти проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи;
- відхилити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи;
- направити проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, на доопрацювання.
Розгляд узгодженого з членами ініціативної групи допрацьованого проекту рішення здійснюється на наступному пленарному засіданні Ради. Повторне направлення проекту на доопрацювання не допускається.
6. З питання, внесеного до Ради у порядку місцевої ініціативи, Рада може розглянути власний альтернативний проект рішення у випадку, якщо проект рішення, внесений у порядку місцевої ініціативи, відхилений.
7. Рішення Ради з питання, внесеного у порядку місцевої ініціативи, в розумний строк надсилається членам ініціативної групи та оприлюднюється в порядку, встановленому Регламентом Ради та цим Статутом.
8. Регулювання окремих процедурних питань реалізації права членів Територіальної громади на місцеву ініціативу, а також затвердження зразків документів, необхідних для реалізації права на місцеву ініціативу, визначається Положенням про місцеві ініціативи, яке затверджується Радою на розвиток положень даного Статуту.
Глава 2.10. Органи самоорганізації населення
Стаття 2.10.1.
1. Органи самоорганізації населення є представницькими органами, які утворюються членами Територіальної громади, що проживають в її окремих населених пунктах, які не є адміністративним центром громади або на певній території населеного пункту, для вирішення таких основних завдань:
1) створення умов для участі членів Територіальної громади – жителів населеного пункту або відповідної території населеного пункту у вирішенні питань місцевого значення в межах Конституції і законів України;
2) задоволення соціальних, культурних, побутових та інших потреб жителів шляхом сприяння у наданні їм відповідних послуг;
3) сприяння участі жителів у реалізації проектів та програм соціально-економічного, культурного розвитку відповідної території, інших програм.
2. До системи органів самоорганізації населення Територіальної громади входять:
- селищні, сільські комітети;
- вуличні, квартальні комітети.
3. Організація та діяльність органів самоорганізації населення регламентується законом та Положенням про органи самоорганізації населення Територіальної громади, яке затверджується Радою.
Стаття 2.10.2.
1. Рада відповідно до закону може наділяти органи самоорганізації населення частиною своїх власних повноважень з одночасною передачею відповідних фінансів і майна, необхідних для здійснення цих повноважень, та здійснює контроль за реалізацією переданих повноважень і використанням наданих фінансів і майна.
2. Фінансовою основою діяльності органу самоорганізації населення є власні кошти, які формуються за рахунок власної економічної діяльності та добровільних внесків фізичних та юридичних осіб й інших надходжень, не заборонених законодавством, а також кошти місцевого бюджету, які можуть бути передані йому Радою для здійснення власних та переданих нею повноважень.
Глава 2.11. Індивідуальні звернення та колективні петиції
Стаття 2.11.1.
1. Для захисту своїх прав та законних інтересів члени Територіальної громади можуть направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органу місцевого самоврядування Територіальної громади, їхніх посадових осіб, які зобов’язані розглянути такі звернення і надати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
2. Порядок розгляду звернень членів Територіальної громади регламентується Законом України «Про звернення громадян» та відповідними актами органу місцевого самоврядування Територіальної громади.
Глава 2.12. Консультативно-дорадчі органи (громадські ради)
Стаття 2.12.1.
1. За розпорядженням сільського Голови можуть створюватись консультативно-дорадчі органи при (громадські ради, дорадчі комітети, інші), до яких входять представники закладів комунальної власності громади, інших організації, органів самоорганізації населення. Персональний склад консультативно-дорадчих органів затверджується сільським Головою за поданнями таких органів.
2. Основним завданням консультативно-дорадчих органів є підготовка пропозицій щодо вдосконалення роботи органу місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб.
Стаття 2.12.2.
1. Порядок утворення та форми роботи консультативно-дорадчих органів регламентується відповідними положеннями, які затверджуються сільським Головою громади.
2. Організаційне, інформаційне та матеріально-технічне забезпечення діяльності консультативно-дорадчих органів здійснюється виконавчим комітетом Чулаківської сільської ради.
Глава 2.13. Участь у роботі органу місцевого самоврядування та робота на виборних посадах місцевого самоврядування.
Стаття 2.13.1
1. Члени Територіальної громади мають право бути присутніми на засіданнях Ради, її постійних комісій. Особи, що виявили бажання відвідати таке засідання, повинні, не пізніш як за три дні до її відкриття, подати відповідну заяву на ім’я секретаря Ради, на якого покладається обов’язок забезпечити умови для такого відвідування.
2. У разі неможливості забезпечити відвідування членами Територіальної громади сесії Ради з організаційних чи технічних причин, секретар Ради повинен забезпечити її трансляцію на прилеглій території. Відмова членам Територіальної громади у відвіданні сесії ради, яка не пов’язана з організаційними чи технічними причинами, повинна бути оформлена у письмовій формі і може бути підставою для порушення питання про відповідальність секретаря Ради.
Стаття 2.13.2.
1. Члени Територіальної громади мають право брати участь у засіданнях виконавчого комітету Ради при розгляді питань, пов’язаних із реалізацією їхніх конституційних прав, забезпечення яких віднесено до відання місцевого самоврядування.
Стаття 2.13.3.
1. Повноправним членам Територіальної громади гарантується право бути обраними на посади в системі місцевого самоврядування, які визначені законом і цим Статутом як виборні, на рівних підставах.
Глава 2.14. Участь у роботі інститутів громадянського суспільства (громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, інших неприбуткових організацій), які опікуються питаннями здійснення місцевого самоврядування в Територіальній громаді.
Стаття 2.14.1.
1. У Територіальній громаді взаємодія органу місцевого самоврядування з інститутами громадянського суспільства розглядається як пріоритетний напрям розвитку демократії, залучення членів Територіальної громади, об’єднаних спільними інтересами, до процесу планування розвитку громади, розробки та прийняття управлінських рішень, контролю за діяльністю органу місцевого самоврядування Територіальної громади та їхніх посадових осіб.
2. До інститутів громадянського суспільства належать громадські організації, благодійні організації, професійні спілки, асоціації роботодавців, інші некомерційні організації, легалізовані на території громади, статутна діяльність яких передбачає відстоювання інтересів різних категорій (за соціальною, професійною чи іншою ознакою) членів Територіальної громади.
Стаття 2.14.2.
1. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади та їх посадові особи, органи самоорганізації населення можуть укладати з інститутами громадянського суспільства договори (угоди) про взаємодію і співробітництво у вирішенні питань місцевого значення.
2. Представники інститутів громадянського суспільства запрошуються на сесії Ради та засідання її виконавчого комітету у разі розгляду питань, якими опікуються ці інститути.
3. Представники інститутів громадянського суспільства можуть залучатися як експерти до розробки проектів рішень Ради та її виконавчого комітету.
Глава 2.15. Рада
Стаття 2.15.1.
1. Рада є представницьким і нормотворчим органом місцевого самоврядування Чулаківської об’єднаної Територіальної громади, який здійснює від імені та в інтересах Територіальної громади функції та повноваження місцевого самоврядування. Рада складається з депутатів, обраних у порядку, встановленому Конституцією та законами України.
2. Загальний склад (чисельність депутатів) Ради відповідно до Закону становить 22 особи.
3. Строк повноважень Ради відповідно до Конституції України становить 5 років.
4. Дострокове припинення повноважень Ради може бути здійснене у випадках і у порядку, визначеному Конституцією та Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Стаття 2.15.2.
1. Завдання, функції та повноваження Ради визначаються законодавством України та цим Статутом.
2. Рада є юридичною особою, має власну печатку, рахунки у Державному казначействі України та інших фінансових установах, має право набувати від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе відповідні обов’язки, може бути позивачем і відповідачем у судах.
Стаття 2.15.3.
1. Робочими органами Ради є її постійні й тимчасові комісії, які обираються з числа депутатів для вивчення проблем і потреб, попереднього розгляду і підготовки проектів рішень Ради. Комісії здійснюють контроль за виконанням рішень Ради та її виконавчого комітету.
2. Свою діяльність Рада організовує через секретаря Ради, за допомогою посадових осіб виконавчого комітету Ради. Рада адміністративно підпорядкована сільському Голові, який спрямовує і контролює її роботу, а функціонально – секретареві Ради, який безпосередньо організовує її діяльність.
Визначення чисельності посадових осіб виконавчого комітету, розмір та структура видатків на його утримання, вирішення інших питань функціонування, здійснюються відповідно до законодавства України та глави 2.17 цього Статуту.
3. Видатки на забезпечення діяльності Ради передбачаються у місцевому бюджеті Чулаківської об’єднаної Територіальної громади.
Стаття 2.15.4.
1. Формами роботи Ради є її пленарні сесійні засідання та робота постійних і тимчасових комісій Ради. Сесійні засідання Ради проводяться у приміщенні залу засідань Ради. Не допускається проведення сесійних засідань Ради в іншому приміщенні, якщо це не викликано надзвичайними обставинами.
2. Порядок роботи Ради визначається Регламентом Чулаківської сільської Ради, який затверджується Радою у відповідності до законодавства України і не може суперечити цьому Статуту. Дотримання вимог Регламенту Ради забезпечує сільський Голова.
3. Сесійне засідання Ради є правомочним, якщо на ньому зареєстровано більшість від загального складу депутатів Ради. Порядок реєстрації депутатів Ради на сесійному засіданні визначається Регламентом Ради.
4. Робота постійних і тимчасових комісій Ради може здійснюватись у спеціально відведених приміщеннях Ради або у виїзному режимі – у залежності від питань, які розглядаються, і кола підприємств, установ та організацій, яких стосуються ці питання.
5. Порядок підготовки, проходження, ухвалення, зберігання рішень Ради, забезпечення режиму доступу до них визначається законами України, Регламентом Ради та цим Статутом.
Стаття 2.15.5.
1. Рада на реалізацію повноважень, визначених Конституцією та законами України, приймає нормативно-правові та інші акти у формі рішень.
2. Рішення Ради приймається більшістю голосів депутатів від її загального складу шляхом відкритого голосування, якщо інше не встановлене законом.
3. У випадках, визначених законом та цим Статутом, рішення Ради може бути прийняте лише після проведення місцевого референдуму, громадських слухань, загальних зборів членів Територіальної громади.
4. Рішення ради підписуються сільським Головою.
5. Рішення ради у п’ятиденний термін з моменту його прийняття може бути зупинено сільським Головою і внесено на повторний розгляд Ради. У цьому разі сільський Голова не підписує таке рішення Ради, видає розпорядження про зупинення рішення Ради з мотивуванням таких дій та подає до Ради відповідне обґрунтування з пропозицією про скасування такого рішення в цілому, скасування частково або про внесення змін до прийнятого рішення Ради. У випадку, якщо сільський Голова не підписує рішення Ради, і не зупиняє його в зазначеному порядку, такі його дії можуть бути оскаржені у суді.
6. Підставами зупинення рішення Ради сільським Головою можуть бути:
1) порушення Радою Конституції та законів України, рішень сільських референдумів, Статуту Територіальної громади, Регламенту Ради, рішень Ради про затвердження місцевого бюджету та щодо проектів і програм розвитку Територіальної громади, її населених пунктів;
2) виявлення порушень при підготовці тексту рішення, поданого на підпис сільському Голові, виходячи із співставлення тексту проекту рішення, внесеного на розгляд Ради, і протокол засідання Ради;
3) прийняття Радою рішень з питань, які не віднесені до її компетенції;
4) прийняття Радою рішень, виконання яких може спричинити погіршення соціально-економічної ситуації в Територіальній громаді, завдати шкоди правам та законним інтересам членам Територіальної громади;
5) випадки, коли при прийнятті рішення Ради не було повідомлено про конфлікт інтересів суб’єктів прийняття рішення.
7. У двотижневий строк Рада зобов’язана повторно розглянути рішення, зупинене сільським Головою, та його пропозиції . У разі, якщо Рада прийме рішення про відхилення пропозицій сільського Голови і підтвердить попереднє рішення двома третинами голосів від загального складу Ради, то таке рішення набирає чинності.
8. У разі, якщо Рада не розгляне у встановлений законом термін рішення, зупинене сільським Головою, та його пропозиції, а також у разі, якщо Рада не проголосує двома третинами голосів за відхилення зауважень сільського Голови чи підтвердження попереднього рішення Ради, то таке рішення втрачає чинність з дня його прийняття.
9. Рішення Ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Офіційне оприлюднення рішень Ради здійснюється у порядку, визначеному цим Статутом та Регламентом Ради.
10. Рішення Ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Стаття 2.15.6.
1. У передбачених законодавством України випадках, Рада може делегувати частину власних повноважень, що не є виключними, іншим суб’єктам на період повноважень Ради поточного скликання.
Стаття 2.15.7.
1. Рада відповідальна, підзвітна і підконтрольна перед Територіальною громадою.
2. Сільський Голова періодично, але не менше одного разу на рік, через засоби масової інформації, сайт Ради, на зустрічах з представниками Територіальної громади інформує членів Територіальної громади про виконання проектів та програм соціально-економічного і культурного розвитку Територіальної громади, її населених пунктів, місцевого бюджету, звітує перед Територіальною громадою про діяльність Ради.
Стаття 2.15.8.
1. Депутат Ради є членом представницького органу місцевого самоврядування, представником інтересів Територіальної громади, інтересів виборців округу (населеного пункту громади).
2. Повноваження депутата Ради починаються з дня відкриття першої сесії Ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії Ради нового скликання, крім випадків дострокового припинення повноважень депутата.
3. Перед вступом в свої повноваження депутат складає урочисту присягу такого змісту: «Я, ( прізвище, ім'я, по батькові ), клянуся своєю честю додержуватися Конституції і законів України, здійснювати депутатські повноваження сумлінно задля блага і в інтересах своїх виборців, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування, вирішенні питань місцевого життя».
4. Порядок принесення депутатом присяги визначається Регламентом Ради.
5. Повноваження депутатів, порядок організації і гарантії депутатської діяльності визначаються Конституцією України, законом про статус депутата, іншими законами.
6. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках та в порядку, передбачених законом.
7. Депутат здійснює свої повноваження на громадських засадах.
8. Депутат Ради, фракція політичної партії у Раді періодично звітують перед виборцями про свою діяльність. Періодичність, порядок організації та проведення звітів депутатами встановлюється Радою.
9. Рада, виконавчий комітет Територіальної громади створюють умови для навчання та підвищення професійної компетентності депутатів Ради.
10. Депутати Ради можуть мати помічників-консультантів, статус яких визначається законом та відповідним Положенням, затвердженим Радою.
Помічники-консультанти депутата працюють на громадських засадах.
Стаття 2.15.9.
1. За пропозицією сільського Голови Рада таємним голосуванням з числа депутатів ради обирає Секретаря ради, який працює в Раді на постійній основі та набуває статусу посадової особи місцевого самоврядування.
2. Секретар Ради:
1) скликає сесії у випадках та у порядку, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
2) повідомляє депутатам і доводить до відома членів Територіальної громади інформацію про час і місце проведення сесії Ради, питання, які передбачається внести на розгляд Ради;
3) організує підготовку сесій Ради, питань, що вносяться на її розгляд;
4) веде засідання Ради та підписує її рішення у випадках, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні»;
5) забезпечує своєчасне доведення рішень Ради до виконавців, органів самоорганізації населення, їх оприлюднення на сайті громади, організує контроль за їх виконанням;
6) за дорученням сільського Голови координує діяльність постійних та тимчасових контрольних комісій Ради, дає їм доручення, сприяє організації виконання їхніх рекомендацій;
7) сприяє депутатам Ради у здійсненні їхніх повноважень;
8) за дорученням Ради відповідно до чинного законодавства та цього Статуту організовує заходи, пов’язані з підготовкою і проведенням референдумів та виборів;
9) забезпечує зберігання у відповідному органі місцевого самоврядування Територіальної громади офіційного тексту цього Статуту, інших офіційних документів Територіальної громади, її органів та посадових осіб;
10) вирішує за дорученням сільського Голови або Ради інші питання, пов’язані з діяльністю Територіальної громади та її органів;
11) у випадку відсутності Голови громади виконує його обов’язки з питань діяльності Ради.
Стаття 2.15.10.
1. Посадові особи органу місцевого самоврядування Територіальної громади, органів самоорганізації населення, депутати Ради, старости зобов’язані у своїй діяльності дотримуватись Кодексу поведінки депутатів Ради та посадових осіб місцевого самоврядування Територіальної громади, затвердженого Радою (далі: Кодекс).
2. Недотриманням посадовими особами органу місцевого самоврядування Територіальної громади та депутатами Ради вимог Кодексу вважається:
- для посадових осіб – неналежне виконанням службових обов’язків;
- для депутатів Ради – порушення присяги та норм етики.
Порушення Кодексу поведінки депутатів Ради та посадових осіб місцевого самоврядування Територіальної громади може бути підставою притягнення винних до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Стаття 2.15.11.
1. У Раді та її виконавчих органах може виникати конфлікт інтересів, тобто ситуація, коли рішення, яке приймається Радою, виконавчим комітетом, може мати позитивні чи негативні наслідки для приватного інтересу суб’єкта (одного із суб’єктів) прийняття рішення (депутата Ради, сільського Голови, інших посадових осіб органу місцевого самоврядування Територіальної громади) або його родичів (членів сім’ї, коло яких визначено Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції»).
2. У разі, якщо на розгляд сесії Ради або її виконавчих органів винесене питання, яке породжує у депутатів Ради, сільського Голови, інших посадових осіб органу місцевого самоврядування Територіальної громади конфлікт інтересів, ці особи зобов’язані повідомити Раду, її виконавчий комітет про цей конфлікт інтересів у письмовій формі. Письмова заява про наявність конфлікту інтересів оголошується на засіданні і долучається до протоколу засідання.
3. Неповідомлення депутатом Ради, посадовою особою органу місцевого самоврядування Територіальної громади про наявний конфлікт інтересів перед голосуванням при прийнятті рішення Ради, її виконавчого комітету є підставою для зупинення сільським Головою зазначеного рішення Ради, виконавчого комітету відповідно до положень частин 4 і 7 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та п. 5 частини шостої статті 2.15.5 цього Статуту.
Глава 2.16. Сільський Голова
1. Сільський Голова є головною посадовою особою Територіальної громади.
2. Сільський Голова обирається повноправними членами Територіальної громади, у визначеному законом порядку, шляхом вільних виборів на основі загального, прямого, рівного виборчого права при таємному голосуванні.
3. Сільським Головою може бути обраний громадянин України, який має право голосу відповідно до статті 70 Конституції України. Не може бути обраним сільським Головою громадянин України, який має судимість за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину, якщо ця судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку.
4. Сільський Голова не може бути депутатом будь-якої Ради, суміщати свою службову діяльність з іншою посадою, у тому числі на громадських засадах (крім викладацької, наукової та творчої роботи у позаробочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток.
5. На сільського Голову поширюються повноваження та гарантії депутатів місцевої Ради, що передбачені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад», а також обмеження, встановлені законами України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про засади запобігання і протидії корупції».
6. Термін повноважень сільського Голови відповідно до Конституції України становить 5 років. Повноваження сільського Голови починаються з моменту оголошення територіальною виборчою комісією на пленарному засіданні Ради рішення про його обрання і закінчуються у момент вступу на цю посаду іншої обраної відповідно до закону особи. Перед вступом у свої повноваження сільський Голова складає урочисту присягу такого змісту:
«Я, ПІБ, усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов'язки».
7. Форми роботи і повноваження сільського Голови визначаються Конституцією України, законодавством України, цим Статутом, Регламентом Ради.
8. Забезпечує здійснення, у межах наданих законом повноважень, органами виконавчої влади на території громади, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади.
9. Організує в межах, визначених Законом, роботу Чулаківської сільської ради та її виконавчого комітету.
10. Підписує рішення ради та її виконавчого комітету.
11. Вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради.
12. Вносить на розгляд ради пропозиції щодо призначення Сільських старост територіальних громад, а також пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету Ради.
13. Вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
14. Здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету.
15. Скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.
16. Забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання, оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.
17. Призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад
Призначення на посади керівників дошкільних, загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладів відбуваються за результатами конкурсу.
18. Скликає загальні збори громадян – мешканців громади.
19. Вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованих підрозділів/організацій для сприяння у реалізації прав мешканців громади в актуальних та важливих напрямках діяльності.
20. Вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатур на посади керівників спеціалізованих підрозділів/організацій для сприяння у реалізації прав мешканців громади в актуальних та важливих напрямках діяльності.
21. Забезпечує виконання рішень референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету.
22. Є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою.
23. Представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства.
24. Звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органу місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтереси територіальної громади, а також повноваження ради та її органів.
25. Укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради;
26. Веде особистий прийом громадян.
27. У межах своїх повноважень сільський Голова видає розпорядження, що є обов’язковими для виконання на території громади.
28. При здійсненні наданих повноважень сільський Голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед Територіальною громадою, відповідальним – перед Радою, а з питань здійснення виконавчими органами Ради делегованих їм повноважень органів виконавчої влади – підконтрольним відповідним органам виконавчої влади.
29. Підзвітність і підконтрольність сільського Голови перед Територіальною громадою забезпечується обов’язком його звітуванням перед членами Територіальної громади не рідше одного разу на рік. Такий звіт повинен включати в себе інформацію про діяльність сільського Голови у межах його компетенції за звітний період.
30. Відповідальність сільського Голови перед Територіальною громадою передбачає здатність Територіальної громади прийняти рішення про його притягнення до відповідальності за неналежне виконання своїх обов’язків та з інших передбачених законом підстав у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
31. У разі дострокового припинення повноважень сільського Голови або неможливості виконання ним своїх обов’язків його повноваження виконує секретар Ради.
Глава 2.17. Виконавчі органи Ради
Стаття 2.17.1.
1. Виконавчими органами Чулаківської сільської Ради (далі: виконавчі органи) є виконавчий комітет Ради (далі: виконавчий комітет), відділи та інші утворені Радою підрозділи.
2. Структура виконавчих органів, загальна чисельність їхнього апарату, система оплати праці та розмір заробітної плати працівників виконавчих органів затверджуються Радою за поданням сільського Голови.
3. Повноваження виконавчих органів визначаються законодавством та положеннями про них, затвердженими відповідними рішеннями Ради.
4. Виконавчі органи можуть бути наділені правами юридичної особи за рішенням Ради.
5. Виконавчі органи утворюються, реорганізуються та ліквідуються Радою за поданням сільського Голови.
Стаття 2.17.2.
1. Виконавчий комітет Ради є її виконавчим і розпорядчим органом, який створюється Радою на період її повноважень у порядку, визначеному Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
2. Очолює виконавчий комітет сільський Голова. У разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов’язків роботу виконавчого комітету організує особа, на яку покладено виконання обов’язків Голови.
3. Виконавчий комітет є підзвітним і підконтрольним Раді. Сільський Голова звітує перед Радою про роботу виконавчого комітету в порядку, встановленому законодавством України та цим Статутом.
4. Виключною компетенцією сільської ради є утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск.
Кількісний і персональний склад та зміни до складу виконавчого комітету затверджується Радою за поданням сільського Голови.
За посадою до складу виконавчого комітету входять: сільський Голова секретар Ради, сільські старости, головний бухгалтер, спеціалісти по напрямках діяльності, інші працівники, кількість і склад яких затверджується штатним розкладом.
До складу виконавчого комітету не можуть входити депутати Ради, окрім секретаря Ради.
5. Порядок скликання засідання виконавчого комітету та порядок прийняття ним рішень визначаються Регламентом/положенням виконавчого комітету, який затверджується сесією ради.
6. Засідання виконавчого комітету носять відкритий характер, крім випадків, передбачених законодавством.
7. Рішення виконавчого комітету, які суперечать чинному законодавству, доцільності, а також рішення інших виконавчих органів, які визнані недоцільними, можуть бути скасовані самим виконавчий комітетом, або Радою. У разі незгоди сільського Голови з рішенням виконавчого комітету він може зупинити дію цього рішення своїм розпорядженням та внести це питання на розгляд Ради.
Глава 2.18. Сільський староста
Стаття 2.18.1.
1. Сільський староста (далі: староста) є посадовою особою виконавчого комітету Чулаківської сільської ради, який представляє інтереси внутрішньої громади (жителів одного або більше населених пунктів Чулаківської обєднаної Територіальної громади, які не є адміністративним центром Територіальної громади).
2. Сільський староста затверджується у відповідному старостинському окрузі сільською Радою на строк її повноважень за пропозицією сільського Голови, що вноситься за результатами громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю), проведеного у межах відповідного старостинського округу.
3. Кандидатура старости вноситься на громадське обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) сільським Головою та вважається погодженою з жителями відповідного старостинського округу, якщо в результаті громадського обговорення (громадських слухань, зборів громадян, інших форм консультацій з громадськістю) отримала (отримали) підтримку у старостинському окрузі більше 20 відсотків голосів жителів від загальної кількості жителів відповідного старостинського округу, які є громадянами України і мають право голосу на виборах;
4. За посадою староста входить до складу виконавчого комітету Ради та здійснює свої повноваження на постійній основі.
5. Правовий статус старости визначається Конституцією України, законами України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про добровільне об’єднання територіальних громад», іншими законодавчими актами України, цим Статутом та Положенням про старосту, яке затверджується Радою.
Стаття 2.18.2.
1. Староста зобов’язаний:
1) представляти інтереси жителів відповідної внутрішньої громади у виконавчих органах Ради;
2) сприяти членам внутрішньої громади у підготовці ними документів, що подаються на розгляд органу місцевого самоврядування;
3) брати участь у підготовці проекту бюджету Територіальної громади в частині фінансування проектів та програм, що реалізуються на території відповідного населеного пункту Територіальної громади;
4) сприяти виконанню рішень органу місцевого самоврядування Територіальної громади на території відповідної внутрішньої громади;
5) вносити пропозиції до виконавчого комітету з питань діяльності на території відповідного населеного пункту громади виконавчих органів Ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їхніх посадових осіб;
6) погоджувати проекти рішень Ради, що стосуються майна Територіальної громади, розташованого на території відповідного населеного пункту громади;
7) шанобливо ставитися до жителів відповідного населеного пункту громади, приймати від них та передавати у відповідні органи місцевого самоврядування Територіальної громади індивідуальні та колективні звернення, здійснювати моніторинг дотримання встановлених законом та цим Статутом вимог щодо розгляду таких звернень;
8) здійснювати моніторинг стану довкілля, стану об’єктів інфраструктури та правопорядку в межах території відповідного населеного пункту громади;
9) здійснювати моніторинг дотримання прав і законних інтересів членів відповідних внутрішніх громад у сфері соціального захисту, культури, освіти, спорту, туризму, житлово-комунального господарства, стану реалізації їхніх прав на працю та медичну допомогу;
10) не допускати на території відповідного населеного пункту громади дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам Територіальної громади та держави;
11) виконувати інші обов’язки, визначені цим Статутом, Положенням про старосту, актами органу місцевого самоврядування Територіальної громади.
2. Староста має право:
1) брати участь у засіданнях Ради з правом дорадчого голосу, а також у засіданнях постійних та інших комісій Ради;
2) взаємодіяти з Радою, підприємствами, установами, організаціями комунальної форми власності та їхніми посадовими особами, громадськими об’єднаннями, іншими інститутами громадянського суспільства, що розташовані на території відповідного населеного пункту громади;
3) одержувати безоплатно від виконавчих органів Ради, підприємств, установ, організацій комунальної форми власності та їхніх посадових осіб, що розташовані на території громади, необхідні для виконання покладених на нього завдань інформацію, документи і матеріали.
Стаття 2.18.3.
1. Місце та режим роботи, правила внутрішнього розпорядку, діловодства та інші питання організації діяльності старости визначаються Радою.
2. Час прийому жителів старостою повинен становити не менше як три дні на тиждень, в один із яких не менш як до 20-ї години.
3. Діяльність старости фінансується за рахунок місцевого бюджету Територіальної громади.
Стаття 2.18.4.
1. При здійсненні наданих йому повноважень староста є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед внутрішньою громадою, відповідальним - перед Радою та її виконавчим комітетом.
2. Староста не рідше одного разу на рік, протягом першого кварталу року наступного за звітнім, звітує про свою роботу перед жителями відповідного населеного пункту громади. На вимогу не менше половини депутатів Ради староста зобов’язаний прозвітувати перед Радою про свою роботу у будь-який визначений ними термін.
3. У разі порушення Конституції та законів України, цього Статуту, Положення про старосту, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень повноваження старости можуть бути достроково припинені у порядку та за наявності підстав, передбачених законом.
4. Староста може бути притягнений до адміністративної, кримінальної та іншої відповідальності, визначеної законом.
Розділ ІІІ. Матеріальна та фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної громади
Глава 3.1. Матеріальна основа місцевого самоврядування Територіальної громади
Стаття 3.1.1.
1. Територіальна громада на свій розсуд і на підставі закону безпосередньо або через органи місцевого самоврядування володіє, користується та розпоряджається своєю комунальною власністю (далі: комунальна власність). Внутрішні громади суб’єктами права комунальної власності виступати не можуть.
2. До комунальної власності Територіальної громади належить рухоме і нерухоме майно, доходи місцевого бюджету, інші кошти, визначені в «Переліку об’єктів права власності Чулаківської об'єднаної територіальної громади». Спадщина на території громади, визнана судом відумерлою, переходить у власність Територіальної громади.
3. «Перелік об’єктів права комунальної власності Чулаківської об'єднаної територіальної громади» затверджується Радою за поданням виконавчого комітету та на підставі відомостей, що їх надає виконавчий орган Ради, що веде Реєстр об’єктів комунальної власності.
4. Органи місцевого самоврядування Територіальної громади з метою зміцнення її економічної основи, поліпшення якості обслуговування населення можуть на договірних засадах формувати спільну (комунальну) власність з іншими територіальними громадами району і області.
Стаття 3.1.2.
1. До комунальної власності Територіальної громади належать усі землі в просторових межах громади, крім земель приватної та державної власності. Територіальна громада, в разі необхідності, може набувати у свою комунальну власність також земельні ділянки поза межами території громади. Право комунальної власності Територіальної громади на такі ділянки має бути посвідчено відповідними державними актами.
2. Набуття Територіальною громадою права на земельні ділянки, передача земельних ділянок з комунальної власності у державну, передача земельних ділянок комунальної власності у приватну власність юридичних та фізичних осіб здійснюється відповідно до законодавства України.
3. Реалізація права власності на землю і права користування землею на території громади здійснюється відповідно до Земельного кодексу України, інших законів України, правових норм про порядок надання в оренду, вилучення та передачі у власність земельних ділянок. При цьому всі власники та землекористувачі земельних ділянок зобов`язані:
а) забезпечувати використання землі за цільовим призначенням;
б) додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;
в) своєчасно вносити плату за землю;
г) не порушувати прав інших власників земельних ділянок та землекористувачів;
ґ) додержуватися правил добросусідства та встановлених законом обмежень
(сервітутів, охоронних зон тощо).
Стаття 3.1.3.
1. Об’єкти права комунальної власності Територіальної громади, у тому числі землі комунальної власності, можуть бути відчужені чи передані в оренду або концесію рішеннями Ради у порядку, визначеному законодавством України.
2. Не підлягають відчуженню землі загального користування: вулиці, провулки, проїзди, дороги, зелені зони і т.п.
3. Перелік об’єктів комунальної власності, які не підлягають відчуженню, затверджується Радою за поданням виконавчого комітету.
Стаття 3.1.4.
1. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади у межах повноважень, визначених законами України та цим Статутом, та з метою забезпечення потреб членів територіальної громади у послугах, можуть створювати комунальні підприємства, установи, організації.
2. Власником усіх комунальних об’єктів є Територіальна громада в цілому.
3. Рада затверджує Статути (положення) комунальних об’єктів, вносить до них зміни. Вона приймає рішення у випадках порушення цих статутів (положень), визначає основні напрями діяльності комунальних підприємств, установ, організацій, порядок використання їхнього прибутку (у разі наявності).
4. З керівником комунального підприємства, установи, організації сільський Голова укладає контракт (готує розпорядження). Рішення про звільнення керівників підприємств, установ, організацій (розірвання контракту/ розпорядження про звільнення) приймає сільський Голова. Керівник коммунального підприємства, установи та організації щороку звітує на сесії Ради про виконання функціональних обов’язків, фінансово-господарську діяльність підприємства, збереження та ефективне використання майна.
5. При встановленні розміру частки прибутку, яка зараховується до місцевого бюджету, Рада керується принципом мінімального втручання у господарську діяльність комунального підприємства.
6. Територіальна громада не несе відповідальності за зобов’язаннями комунального підприємства, а комунальне підприємство не несе відповідальності за зобов’язаннями Територіальної громади.
7. Комунальні підприємства, установи, організації зобов’язані оприлюднювати таку інформацію:
- щорічно, але не пізніше 1 лютого наступного за звітним року фінансовий звіт та пояснювальну записку до нього;
- за 30 днів до затвердження типових договорів про надання послуг населенню, проекти вказаних договорів;
- за 10 днів до подачі на затвердження Ради детальний розрахунок тарифів на житлово-комунальні послуги, що вони надають населенню, та їх обґрунтування;
- щорічно інформацію про свій штатний розпис та розмір заробітних плат відповідно до нього, щомісячно інформацію про вакантні посади;
- щоквартально інформацію про кількість та вартість спожитих ресурсів, зокрема, на теплоенергію та електроенергію.
8. Реорганізація або ліквідація комунального підприємства здійснюється за рішенням Ради.
Стаття 3.1.5.
1. Перелік об’єктів права комунальної власності Територіальної громади обліковується визначеним Радою виконавцем у відкритому Державному Реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі: Реєстр).
2. Відомості з реєстру мають бути розміщені на офіційному веб-сайті Територіальної громади. Друкована актуальна версія Реєстру зберігається в Раді (виконавчому комітеті Ради) для вільного доступу.
Стаття 3.1.6.
1. Рішенням Ради з числа членів Територіальної громади, депутатів Ради, працівників її виконавчого органу, утворюється постійно діюча Інвентаризаційна комісія територіальної громади, яку очолює за посадою Голова громади.
2. Інвентаризаційна комісія проводить інвентаризацію власності Територіальної громади протягом одного року з моменту затвердження цього Статуту. При цьому використовуються дані інвентаризації комунального майна громад, які об’єдналися в Територіальну громаду.
3. Рішення про проведення інвентаризації земель чи інших об’єктів власності Територіальної громади, інвентаризація яких потребує додаткового фінансування, приймається Радою одночасно із прийняттям місцевого бюджету Територіальної громади. При цьому виділення бюджетних коштів для інвентаризації є першочерговими та пріоритетними після захищених статей витрат місцевого бюджету.
4. Рада, інші органи місцевого самоврядування Територіальної громади для виконання завдань Інвентаризаційної комісії, зобов’язані здійснювати інформаційне та матеріально-технічне забезпечення її роботи.
Стаття 3.1.7.
1. Об’єкти права комунальної власності не можуть бути примусово відчужені у Територіальної громади і передані іншим суб’єктам права власності без згоди безпосередньо Територіальної громади або Ради.
2. Фізичні та юридичні особи несуть відповідальність за збитки, заподіяні об’єктам права комунальної власності.
3. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади мають право звертатися до суду про притягнення до відповідальності фізичних та юридичних осіб, які вчинили або чинять збитки об’єктам права комунальної власності.
Глава 3.2. Фінансова основа місцевого самоврядування Територіальної
громади
Стаття 3.2.1.
1. Чулаківська сільська рада є неприбутковою установою.
2. Забороняється розподіл отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів установи, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.
3. В разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) активи зараховуються до доходу бюджету Чулаківської сільської ради.
4. Доходи (прибутки) комунальних закладів дошкільної освіти та навчальних закладів використовуються виключно для фінансування видатків на утримання установи, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених цим Статутом.
Стаття 3.2.2.
1. Фінансовою основою місцевого самоврядування Територіальної громади є сукупність місцевих фінансових ресурсів, за допомогою яких забезпечується реалізація власних завдань та функцій місцевого самоврядування, а також виконання делегованих повноважень на території громади.
2. Фінансову основу місцевого самоврядування Територіальної громади складають:
1) кошти місцевого бюджету, у тому числі:
- надходження від місцевих податків та зборів;
- кошти, отримані від приватизації об’єктів комунальної власності Територіальної громади та продажу земельних ділянок, інших об’єктів комунальної власності;
- трансфертні надходження до місцевого бюджету, передані Територіальній громаді відповідно до чинного законодавства України;
- інші надходження;
2) кошти підприємств, установ і організацій, що перебувають у комунальній власності Територіальної громади, у тому числі розміщених за межами Територіальної громади;
3) доходи від підприємств, установ та організацій, засновником яких є Рада;
4) інші фінансові ресурси.
3. Рада в межах, визначених чинним законодавством, може виступати гарантом кредитів підприємств, установ та організацій, які належать до комунальної власності Територіальної громади, розміщувати кошти, що належать Територіальній громаді в банках.
4. Територіальна громада може об’єднувати на договірних засадах свої фінансові ресурси з фінансовими ресурсами інших територіальних громад та з державними фінансовими ресурсами з метою спільного фінансування місцевих, регіональних або загальнодержавних програм, що реалізуються на території громади. Рішення про участь Територіальної громади у спільному фінансуванні місцевих, регіональних або загальнодержавних програм приймається лише на підставі експертного висновку, проведеного відповідними органами Ради, про реальні вигоди членів Територіальної громади від реалізації даних програм.
5. З метою залучення додаткових фінансових ресурсів для реалізації проектів соціальної, культурно-духовної, оздоровчої, екологічної спрямованості, а також для вирішення актуальних проблем розвитку Територіальної громади та її населених пунктів орган місцевого самоврядування сприяє благодійності на користь Територіальної громади.
6. Будь-яка фінансова діяльність органу місцевого самоврядування Територіальної громади є відкритою і доступною для громадського контролю в установленому законом і цим Статутом порядку.
Стаття 3.2.3.
1. Порядок складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності бюджету Територіальної громади встановлюється бюджетним законодавством України.
2. Текст бюджету розміщується на веб-сайті Територіальної громади для загал ьного доступу.
3. Виконання бюджету забезпечує виконавчий комітет ради. Кошти місцевого бюджету спрямовуються на утримання об’єктів бюджетної сфери, органу місцевого самоврядування Територіальної громади, інших підприємств установ та організацій, що знаходяться в комунальній власності.
4. Кошти бюджету розвитку спрямовуються на реалізацію програм соціально-економічного та культурного розвитку громади та її населених пунктів відповідно до програм соціально-економічного розвитку (інвестиційних паспортів), а також на фінансування інших видатків, пов’язаних із соціально-економічним розвитком громади.
5. Сільський Голова забезпечує оприлюднення звіту про виконання місцевого бюджету громади не пізніше 1 березня року, що настає за звітним на веб-сайті Територіальної громади та у засобах масової інформації .
6. Рада має право здійснювати внутрішні запозичення до місцевого бюджету відповідно до чинного законодавства України.
7. Орган місцевого самоврядування Територіальної громади зобов’язаний вести активну роботу з відстоювання її інтересів при розробці проектів загальнодержавних, регіональних програм соціально-економічного, культурного розвитку, що реалізуються на території громади.
Стаття 3.2.4.
1. Рада у межах повноважень визначених законодавством України, щорічно встановлює перелік та ставки місцевих податків і зборів – обов’язкових постійних платежів до місцевого бюджету, що здійснюють фізичні та юридичні особи на території громади відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених Радою та законодавством України. У випадку, коли Рада не прийняла рішення щодо зміни переліку місцевих податків і зборів, їхніх ставок, залишається чинним попередньо прийняте рішення, що затверджує перелік місцевих податків і зборів та їхні ставки.
2. Рішення Ради в сфері місцевих податків і зборів базуються на таких принципах:
1) забезпечення стабільних надходжень до місцевого бюджету для виконання завдань та повноважень місцевого самоврядування;
2) створення сприятливих умов для ведення бізнесу на території громади, зацікавленості суб’єктів господарювання у підвищенні його ефективності;
3) врахування економічного та соціального стану платників місцевих податків і зборів;
4) відповідності витрат на адміністрування податків і зборів доходам, які вони приносять.
3. За рішенням загальних зборів (конференції) членів Територіальної громади можуть вводитися місцеві збори на основі добровільного самооподаткування членів Територіальної громади, які мешкають на відповідній частині її території .
4. Рада може надавати окремим категоріям юридичних та фізичних осіб пільги зі сплати місцевих податків і зборів відповідно до норм чинного законодавства.
Розділ ІV. Відповідальність органу місцевого самоврядування та їхніх
посадових осіб. Контроль територіальної громади за діяльністю органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб
Глава 4.1. Підстави та види відповідальності органів місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення
Стаття 4.1.1.
1. Органи та посадові особи місцевого самоврядування територіальної громади, органи самоорганізації населення, дозвіл на утворення яких надала Рада несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами. Підстави, види і порядок їх відповідальності визначаються Конституцією та законами України, цим Статутом.
2. Територіальна громада у будь-який час може достроково припинити повноваження органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади, якщо вони порушують Конституцію або закони України, обмежують права і свободи громадян, не забезпечують здійснення наданих їм законом повноважень.
3. Порядок і випадки дострокового припинення повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування територіальною громадою та внутрішніми громадами визначаються законами України та цим Статутом.
4. Повноваження органу самоорганізації населення у разі невиконання рішень Ради, її виконавчого комітету достроково припиняються за рішенням Ради, загальних зборів та за рішенням суду.
Стаття 4.1.2.
1. Шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органу місцевого самоврядування територіальної громади, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету територіальної громади, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
2. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування територіальної громади, вирішуються в судовому порядку.
Глава 4.2. Форми громадського контролю за діяльністю органу місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення.
Стаття 4.2.1.
1. Громадський контроль за діяльністю органу місцевого самоврядування та їхніх посадових осіб, за діяльністю органів самоорганізації населення здійснюють громадські організації, що діють на території громади чи безпосередньо члени територіальної громади (далі: суб’єкти громадського контролю).
2. Суб’єкти громадського контролю можуть використовувати такі способи контролю:
- аналіз інформації, що має знаходитися у відкритому доступі, згідно норм законодавства України та цього Статуту;
- надсилання до органу місцевого самоврядування територіальної громади та їхніх посадових осіб, органів самоорганізації населення інформаційних запитів зприводу будь-якої їхньої діяльності;
- ініціювання звіту будь-якого представника органів місцевого самоврядування, органів самоорганізації населення на зборах (конференції) членів територіальної громади;
- створення за рішенням Загальних зборів (конференції) територіальної громади громадських контрольних інспекцій (екологічної, транспортної, тощо);
- ініціювання та проведення громадських слухань;
- здійснення інших незаборонених законом контрольних заходів.
Розділ V. Прикінцеві положення
1. Статут Чулаківської об’єднаної Територіальної громади затверджений ______________________________________________________
2. Статут є постійно діючим актом і не підлягає перезатвердженню новообраним складом Ради.
3. Статут підлягає затвердженню в Чулаківській сільській Раді і набуває чинності з моменту його офіційного оприлюднення на сайті громади..
4. У разі проведення на території України невідкладних заходів, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану», за Указами Президента України можуть створюватись тимчасові державні органи, керівникам яких можуть бути делеговані повноваження посадових осіб органу місцевого самоврядування в повному обсязі, або в частині визначеній відповідно до Закону.
Діяльність керівників тимчасових органів регулюється законодавством України.